همانطور که مطلع هستید مایکروسافت در حال تدارک برای ارائه نسخه جدید محصول استراتژیک شیرپوینت، یعنی شیرپوینت ۲۰۱۶ است. تا کنون اطلاعات رسمی محدودی در مورد امکانات و قابلیت های این نسخه در اینترنت منتشر شده و موثق ترین اطلاعات مربوط به کنفرانس های اخیر Build 2015 و Ignite 2015 میباشد.

در ادامه لیستی از امکانات و قابلیت های جدید شیرپوینت ۲۰۱۶ آورده شده است که این قابلیت ها بسیار جالب و جذاب هستند و شامل موارد ذیل می باشند :

۱- طبق صحبت های قبلی تیم آفیس مایکروسافت، قرار بر حذف و بازنشستگی سرویس Infopath در شیرپوینت بود که این موضوع با خبر جدیدی که منتشر شد، فعلاً تا اطلاع ثانوی منتفی شد و کاربران شیرپوینت می توانند از اینفوپث که با آفیس ۲۰۱۶ ارائه خواهد شد، در شیرپوینت ۲۰۱۶ نیز استفاده نمایند. این میتونه خبر خیلی خوبی برای افرادی که از اینفوپث در شیرپوینت ۲۰۱۰ و ۲۰۱۳ استفاده می کردند باشد. متن خبر :

“Specifically, InfoPath Forms Services will be included in the next on-premises release of SharePoint Server 2016, as well as being fully supported in Office 365 until further notice. Customers will be able to confidently migrate to SharePoint Server 2016 knowing that their InfoPath forms will continue to work in their on-premises environments, as well as in Office 365.

The InfoPath 2013 application remains the last version to be released and will work with SharePoint Server 2016.”

۲- سرویس User Profile به خاطر برخی مشکلاتی که کاربران با آن مواجه شدند، حذف خواهد شد. البته امکان AD Import همچنان وجود خواهد داشت و در صورتیکه شما نیاز به استفاده از سرویس User Profile را دارید میبایست FIM(Forefront Identity Manager) را به صورت سرور مجزا و خارج از فارم شیرپوینت راه اندازی کنید.

image

۳- قابلیت جدیدی به نام Durable Links به شیرپوینت ۲۰۱۶ اضافه شده است که با استفاده از این قابلیت، تمام آدرس های URL در شیرپوینت براساس Resource ID ها تولید خواهند شد. به این معنی که با تغییر نام  و یا جابه جایی یک سند، لینک به آن سند در شیرپوینت از بین نخواهد رفت و همچنان باقی خواهد ماند.

۴- قابلیت Delve و Office Graph که جزو امکانات آفیس ۳۶۵ می باشد، به شیرپوینت On-Premise نیز اضافه خواهد شد. با استفاده از این قابلیت شما میتوانید گرافی از تمام فعالیت هایتان بر روی اسناد و فایل ها در شیرپوینت داشته باشید. Delve به شما کمک خواهد کرد که کلیه اسناد را در یک نما مشاهده کنید و تعداد بازدیدها، کامنت ها، لایک ها، اشتراک ها و پیگیری ها را بر روی هر سند به صورت مجزا داشته باشید. این قابلیت به صورت رسمی در جولای ۲۰۱۵ به آفیس ۳۶۵ اضافه خواهد شد و در شیرپوینت ۲۰۱۶ نیز به صورت یک Service Application قرار خواهد گرفت. با اضافه شدن این قابلیت در شیرپوینت، صفحه پروفایل کاربران دستخوش تغییر بزرگی خواهد شد تا با نمای کاملتری فعالیت های کاربران را مشاهده کنید. Delve در جستجوی اطلاعات در شیرپوینت ۲۰۱۶ نیز تعبیه شده است.

delve-main

۵- در مورد محتوا و لیست ها، تغییرات زیر اتفاق افتاده است :

 • محدودیت حجم Content Database ها به ترابایت ارتقاء پیدا کرد.
 • شما میتوانید ۱۰۰٫۰۰۰ مجموعه سایت یا سایت کالکشن در هر Content Database داشته باشید.
 • محدودیت ۵۰۰۰ آیتم در لیست ها برداشته شد و List Threshold افزایش پیدا کرد.
 • محدودیت ماکزیمم سایز فایل ها به ۱۰ گیگابایت افزایش پیدا کرد.
 • محدودیت ایندکس آیتم ها در جستجو به ۵۰۰ میلیون آیتم ارتقاء پیدا کرد.
 • محدودیت تعداد کاراکترها در URL ها برداشته شد.
 • قابلیت DLP یا Data Loss Protection به شیرپوینت اضافه شد.
 • قابلیت رمزگذاری روی اطلاعات و اسناد به شیرپوینت اضافه شد.

۶- قابلیت Zero Down Time جهت نصب آپدیت ها و پچ های شیرپوینت، به شیرپوینت ۲۰۱۶ اضافه شده است. این موضوع یک قابلیت بسیار مهم است که نصب آپدیت ها بدون قطع شدن سرور ها و سرویس های شیرپوینت صورت خواهد گرفت. همچنین مایکروسافت در شیرپوینت ۲۰۱۶ آپدیت ها را از حجم بالا به حجم های خیلی کمتر کاهش داده است و نصب آپدیت ها به صورت سایلنت در بک گراند فارم و بدون کوچکترین اختلالی در سرویس ها انجام می شود. نصب کلیه آپدیت ها به صورت آنلاین خواهد بود و  CU های ماهانه دیگر منتشر نخواهند شد.

۷- Health Analyzer به صورت پیشرفته تری در دسترس ادمین شیرپوینت قرار خواهد گرفت. و امکانات زمانبندی جهت Fix کردن مشکلات و issue ها به این بخش اضافه شده است.

۸- پیش نیازهای نرم افزاری مورد نیاز برای نصب شیرپوینت ۲۰۱۶ :

 • سیستم عامل ویندوز سرور ۲۰۱۲ نگارش R2 و ویندوز سرور ۱۰
 • بانک اطلاعاتی SQL Server 2014 نسخه ۶۴ بیتی همراه سرویس پک ۱
 • Windows Management Framework 3.0
 • Application Server Role
 • Web Server (IIS) Role
 • Microsoft .NET Framework 4.5.2
 • Update for the .NET Framework 4 (KB2898850)
 • Microsoft SQL Server 2012 Native Client
 • Microsoft Identity Extensions
 • Microsoft Sync Framework Runtime v1.0 SP1 (x64)
 • Windows Server AppFabric 1.1
 • Windows Identity Foundation v1.1
 • Microsoft Information Protection and Control Client
 • Microsoft WCF Data Services

۹- پیش نیازهای سخت افزاری جهت نصب شیرپوینت ۲۰۱۶ :

 • برای محیط Single Server : حداقل ۱۶-۲۴ گیگابایت رم، حداقل ۸۰ گیگابایت هارد دیسک و  یک CPU نسخه ۶۴ بیتی  با ۴ هسته
 • برای محیط Farm Server : حداقل ۱۲-۱۶ گیگابایت رم، حداقل ۸۰ گیگابایت هارد دیسک و  یک CPU نسخه ۶۴ بیتی  با ۴ هسته

۱۰- و اما قابلیت جدید و خیلی مهم در راه اندازی شیرپوینت ۲۰۱۶، قابلیت MinRole یا Minimal Role میباشد. MinRole به ادمین شیرپوینت در نصب شیرپوینت کمک خواهد کرد. MinRole شامل ۵ تنظیمات اولیه برای نصب و پیکربندی شیرپوینت ۲۰۱۶ میباشد که در زمان کانفیگ و نصب فارم قابل انتخاب توسط ادمین میباشد. پس از نصب شیرپوینت ۲۰۱۶ و در موقع کانفیگ ویزارد، صفحه ای با ۵ گزینه به صورت زیر برای شما نمایان خواهد شد :

minrole-sp2016

در این صفحه ۵ پیکربندی پیش فرض در اختیار شما قرار خواهد گرفت و براساس نوع عملکرد سرور نصب شده در فارم، یکی از گزینه ها را انتخاب خواهید کرد.و شیرپوینت براساس این Role در سرور موجود عمل خواهد کرد.

جزئیات هر Role به شرح ذیل می باشد :

Special Load
Reserved for services to be isolated from other services, I.e. 3rd party, PerformancePoint, etc.

Web Front End
Services end user requests, optimized for low latency.

Single Server Farm
Provisions all services on the server for a single server deployment.  This role is provided for evaluation and development purposes.

Search
Reserved for Search services.

Application
Services the backend jobs or the requests triggered by backend jobs, optimized for high throughput.

Distributed Cache
Services distributed cache for the farm. Optionally, the server assigned to this role can load balance end user requests among the web front ends.

این مطلب به روز رسانی خواهد شد…